cao holandia

Na terenie Holandii obowiązuje CAO, jest to specjalny dokument dotyczący agencji pracy oraz pracowników tymczasowych. Układ CAO obowiązuje WSZYSTKICH pracowników którzy pracują przez agencję pracy. W układzie tym znajdziemy wszystkie obowiązki pracownika ale także - co bardzo istotne - nasze prawa. Układ CAO nie dotyczy każdej agencji pracy. W Holandii możemy spotkać renomowane agencje pracy które przynależą zarówno do holenderskiego NBBU jak i polskiego OKAP-u. Pracując przez taką agencję istnieje praktycznie zerowa szansa na to że zostaniemy oszukani. Jednak w Holandii jest także pełno agencji tzw. "krzaków", które nie są nigdzie zrzeszone i nikt ich nie kontroluje. Stanowczo odradzamy pracę za ich pośrednictwem i nalegalmy żeby zawsze upewnić się że agencja przez którą chcemy pracować jest zrzeszona w NBBU lub ABBU - na tę chwilę jest to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności danej agencji pracy.

CAO jest podstawowym i najważniejszym zbiorem praw i obowiązków dotyczących pracowników tymczasowych w Holandii. Reguluje takie rzeczy jak:

minimalny metraż który ma przypadać na jednego pracownika (jeżeli ten mieszka przez agencję pracy);

warunki przyjęcia i zwolnienia,

rodzaje umowy o pracę,

maksymalnego czasu pracy,

fundusz emerytalny ,

pieniądze wakacyjne i wiele innych.

W przypadku gdy pracujesz w Holandii przez polską firmę, Twoja umowa będzie musiała być zgodna z prawem polskim oczywiście z pewnymi wyjątkami - jednym z nich jest wynagrodzenie, które nie może być niższe niż holenderskie minimum.

Z uwagi na to że układ zbiorowy CAO, jest dokumentem składającym się aż z 99 stron, w poniższym wykazie umieszczę jedynie linki do najbardziej interesujących nas kwestii. Cały dokument w języku polskim jest dostępny tutaj, a poniżej znajdziesz linki do artykułów w których poruszamy najważnieje kwestie związane z CAO i pracą w Holandii.

 

Komentarze  

0 #5 Holandia 2017-11-15 09:28
Niestety faktem jest, że wiele agencji przygotowywało bardzo niekorzystne umowy dla pracowników z Polski zatrudnionych w Holandii. Ale od jakiegoś czasu władze holenderskie coraz mocniej akcentują konieczność przestrzegania przepisów prawa pracy, dlatego mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku. Znam wiele osób, które cenią sobie swoich holenderskich pracodawców, wiec nie można jednoznacznie powiedzieć, że wszyscy obcokrajowcy są oszukiwani.
Cytować
+5 #4 Łukasz Sysak 2017-06-07 15:27
Mam pytanie
Gdzie mogę zgłosić agencje która oszukuję ludzi,nie wypłaca pieniędzy,a warunki do mieszkania są tragicznie
Z góry dziękuję za pomoc
Cytować
-1 #3 Paulina 2017-04-10 09:54
Rafał, każda karta płatnicza ma 3cyfrowy kod CVV/CVC, dzieki ktoremu możliwe są transakcje przez internet. Mając wszystkie dane z karty tj. Imie, nazwisko, nr karty, date waznosci i CVV, mozesz robic trasakcje. Niektóre strony wymagają potwierdzenia 3D Secure, czyli zalogowania do banku w celu potwierdzenia, ale nie każda. 3D secure to usługa strony, nie banku. W regulaminach masz zapis, żeby nie udostępniać danych karty, jeśli ktoś Cię w ten sposób okradnie, reklacja w banku może być niezasadna, bo sam ujawniłeś dane do wykonania płatności.
Cytować
-4 #2 rafal 2017-02-05 08:33
Witam!
chcialbym poradzic sie w jednej kwestii, mianowicie.....czytalem na Waszej stronie o CAO i dniach wolnych od pracy.....
i tutaj mam pewna zagwostke....poniewaz...
ja i moja dziewczyna pracujemy przez agencje ( bodajze prowadzana przez turkow) i spotkala nas dziwna sytuacja, po swietach i nowym roku wyolacili nam pieniadze za dni swiateczne, w ktore oczywiscie nie pracowalismy.....ale po jakis 2 tygodniach przyslali nam informacje ze CAO nie pozwala im wyplacac pieniedzy za te dni, po czym dokonali korekty i nam te pieniadze odjeli od nastepnych wyplat ??
Czy to jest rzeczywiscie zgodne z prawem?
I jeszcze jedna rzecz...przeczytale rowniez na stronie, ze po zeskanowaniu karty platniczej przez agencje narazamy sie na skradzienie pieniedzy....? ddlaczego? przeciez , zeby uzyc konta trzeba sie zalogowac i podac haslo?
Cytować
+2 #1 Kamila 2014-11-28 15:40
Super artykuł, wszystko prosto i jasno wytłumaczone bez zbędnego lania wody. Kto chce poklika w linki i dowie się więcej.
Cytować

Zobacz inne artykuły