Podatek drogowy w Holandii

In Komunikacja, Prawo w Holandii, Życie w Holandii
Podatek drogowy w Holandii

Jeżeli masz zamiar przyjechać polskim samochodem do Holandii w celach zarobkowych musisz dowiedzieć się kilku bardzo ważnych rzeczy. Holandia jest bardzo małym krajem, znajdującym się zaledwie 10 godzin jazdy od naszej zachodniej granicy, jednak wiele rzeczy jest tutaj nowych przez co Polakom ciężko jest zrozumieć panujące tu zasady i holenderski styl życia. Jedną z takich różnic jest właśnie podatek drogowy.

W odróżnieniu od Polski, w Holandii za każdy samochód musimy płacić specjalny podatek z którego utrzymywane są drogi. Wysokość tego podatku zależy od masy własnej samochodu oraz jego przeznaczenia. Dla przykładu, za ponad 2 tonowy samochód osobowy będziemy musieli zapłacić ponad 2000 euro rocznie, co po przeliczeniu daje nam ponad 8000 złotych!!

Jeżeli planujesz swój wyjazd do Holandii, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Dzięki niemu dowiesz się jak znaleźć pracę, jak sprawdzić agencję pracy, jak znaleźć mieszkanie oraz wiele innych niezbędnych informacji. Zobacz nasz poradnik, teraz tylko 9,99! 

Kiedy opłacić podatek drogowy

Ale spokojnie i po kolei… nie taki polski samochód w Holandii straszny. Podatek drogowy jest obowiązkowy dla każdej osoby zameldowanej na terenie Holandii. Zameldowana osoba to taka która udała się do Gemente i wypełniła odpowiedni wniosek. Nie jest możliwe by ktoś zameldował nas bez naszej wiedzy. Jeżeli więc mieszkasz na mieszkaniu agencyjnym, nie jesteś zobowiązany do płacenia podatku. Inną kwestią jest, że jeżeli w Holandii przebywasz dłużej niż 3 miesiące masz obowiązek się zameldować, jednak za brak meldunku nie ma żadnej kary – więc de facto, możesz jeździć na polskich tablicach po Holandii tak długo jak nie masz meldunku.

Dokładniej piszemy o tym tutaj: Podatek drogowy, czyli MRB

Kto może mnie skontrolować?

Z uwagi na to że podatek drogowy jest obowiązkowy dla każdej osoby, a jego niepłacenie jest przestępstwem czasami możemy spotkać specjalne posterunki kontrolujące samochody na obcych blachach. Kontrola taka zazwyczaj wygląda w ten sposób, że drogę zajeżdża nam policyjny motocykl i karze jechać za sobą kilkaset metrów na specjalne stanowisko, gdzie jesteśmy kontrolowani. Kontroli dokonuje albo bezpośrednio Belasting (czyli skarbówka) albo Douane (czyli urząd celny działający z ramienia skarbówki).

Zobacz także: Zatrzymanie przez Belasting

Jeżeli planujesz swój wyjazd do Holandii, koniecznie sprawdź nasz poradnik. Dzięki niemu dowiesz się jak znaleźć pracę, jak sprawdzić agencję pracy, jak znaleźć mieszkanie oraz wiele innych niezbędnych informacji. Zobacz nasz poradnik, teraz tylko 9,99! 

Jaka jest kara za brak podatku drogowego?

Patrząc z naszego polskiego punktu widzenia, gdzie skarbówka tylko myśli jak ukarać podatnika w Holandii sprawa nie wygląda tak tragicznie. Główną karą jest zapłacenie zaległego podatku drogowego. Jeżeli więc na przykład od dwóch lat jesteś zameldowany w Holandii i poruszasz się polskim samochodem, belasting karze Ci zapłacić zaległy podatek za te 2 lata wstecz oraz dodatkową grzywnę w wysokości 100-300 euro. Więc w porównaniu do Polski, tragedii nie ma bo właściwie płacimy jedynie zaległy podatek, bez większych obciążeń finansowych.

Jak nie płacić podatku drogowego?

Każdy dorosły człowiek jest sam odpowiedzialny za swoje działania i podejmowane decyzje. Niektórzy chcą żyć w zgodzie z prawem i płacą kilkaset euro miesięcznie podatku lub jeżdżą rowerami. Inni stosując odpowiednie zabiegi i od wielu lat jeżdżą po Holandii polskim samochodem bez płacenia podatku, a zaoszczędzone kilka tysięcy złotych przeznaczają na inne wydatki. Najpopularniejszym sposobem na niepłacenie belastingu jest brak zameldowania. Wystarczy że cały czas mieszkasz przez agencję, masz umowę na fazie A która może zostać wypowiedziana w każdej chwili bez żadnego okresu wypowiedzenia (więcej o pracy w Holandii tutaj) i nikt nas do płacenia belastingu bo z jakiej racji? W Holandii nie mamy meldunku, nie mamy stałej pracy, więc czemu mamy płacić skoro nasze „ognisko domowe” jest w Polsce?

Drugi sposób jest wykorzystywany przez osoby które mają stałą pracę, w niedużej odległości od granicy. Wtedy wystarczy zamieszkać w Belgii lub w Niemczech, gdzie zarówno podatek jak i mieszkania są znacznie, znacznie tańsze i problem z głowy.

Trzecim, dość nagannym sposobem omijania płacenia belastingu jest wymiana tablic. Niektórzy Polacy tak robią, że jadą do Polski i zgłaszają kradzież tablic rejestracyjnych na Policji. Tam dostają odpowiedni kwitek z którym udają się do wydziału komunikacji i za 25 euro wychodzą z nowymi tablicami.

Słyszałem też że niektórzy Polacy specjalnie biorą auta w kredyt, tak by w dowodzie właścicielem samochodu był bank, ale przyznam się szczerze że nie wiem jak to działa…

17 commentsOn Podatek drogowy w Holandii

  • „Drugi sposób jest wykorzystywany przez osoby które mają stałą pracę, w niedużej odległości od granicy. Wtedy wystarczy zamieszkać w Belgii lub w Niemczech, gdzie zarówno podatek jak i mieszkania są znacznie, znacznie tańsze i problem z głowy.”
    Co do tego sposobu, czy od stycznia nie wchodzi właśnie dodatkowy podatek dla osób mieszkających poza holenderską granica i pracujących w holandii? Nie chce wprowadzać w błąd ale doszły do mnie takie informacje, czy mogła bym prosić o ich weryfikację?

  • Hmm. Ok tylko… Karę dostaniesz za prowadzenie auta na polskich tabliach rejestracyjnych niezależnie kto jest właścicielem (jeżeli jesteś zameldowany)

  • Czy zwykła kontrola policyjna może zakończyc sie wezwaniem do zapłacenia zaległego podatku drogowego? Wczoraj zatrzymała mnie policja do rutynowej kontroli.Nie musiałam pokazywac żadnych dokumentów jednak odrazu znali moje dane( domyslam się bo wbiciu tablic rejestracyjnych do sytsemu).zapytalu tylko czy tak sie nawyzwam jak wskazał im sytem i po kontroli. Przyznam, że jeżdzą autem na polskich tablicach od roku i nie płacę podatku,nie mam również meldunku w holandii. Czy po tej sytuacji mogą mnie czekać jakies przykre konsekwencje.. typu wezwanie do zaplacenia zaległego podatku?

    • Pani Karolino, ciężko zgadywać ale następna kontrola policyjna lub kontrola belastingu. Może się skończyć wezwaniem do zapłacenia zaległego podatku + odsetki.

  • Witam. Właśnie przymierzam się do wyjazdu do Holandii do pracy i chce pojechać swoim samochodem i tam tego samochodu używać. Praca przez agencje (kwatera hotel) meldunek tymczasowy. Czy będę musiał płacić podatek drogowy. jak tak to po jakim czasie od przyjazdu do Holandii. Czy z chwilą podjęcia pracy ? czy z chwila kiedy będę zameldowany w hotelu ? Chce być fer w porządku odnośnie Holenderskiego prawa i nie chce
    dostać kary za niewiedze. pozdrawiam

    • Administrator

      Dzień dobry Panie Marianie,
      jeżeli jedzie Pan przez agencję, najprawdopodobniej nie będzie miał Pan nawet meldunku tymczasowego. Podatek drogowy, dotyczy osób których centrum życia znajduje się w Holandii. Jeśli jest Pan pracownikiem tymczasowym, który jedynie chwilowo przebywa w Holandii to oczywistym jest że Pańskie centrum życia jest w Polsce. Jeżeli jednak chciałby Pan zostać na dłużej, wtedy należałoby dopiąć wszystkich formalności takich jak na przykład podatek drogowy czy meldunek.

  • Witam, pracuje w Holandii sezonowo przyjezdżam na miesiąc czasem 3 ale zjeżdżam co najmniej raz do kraju. I chcę się dokładnie dowiedzieć co muszę opłacić za podatek tutaj aby nie dostać kary. Nie mam meldunku, nie pracuje przez agencje tylko mam umowę bezpośrednio z pracodawcą.A podobno weszło nowe prawo w styczniu 2019 roku, że trzeba płacić za auto kwartalnie.

  • Rafał Stokowski

    Podpinam sie pod górne pytanie z tym że pracuje przez Polską agencje

  • Witam serdecznie zastanawiam się nad kupnem nowego auta w Polsce lecz chciałbym użytkować go w Holandii . Tablice jednak chciałbym zachować polskie z tego względu że gdybym samochod przerejestrowal nie był by to zakup już opłacalny . Moje pytanie jest takie . Czy nie bedzie zadnego problemy z oplacaniem podatku drogowego? i czy przy pobycie stałym (8lat z zameldowaniem ) nie będę czasem zmuszony do przerejestrowania ?

  • Witam mam pytanie mam własną firmę założona w Polsce przyjechałem tu do pracy firmę mam założone na trzy kraje polska Niemcy holandia jak wygląda to z opłatami auta. Nie mam meldunku.

  • Witam. Mam takie pytanie ponieważ jeżdżę już od pażdziernika 2017 autem na Pl blachach teraz w styczniu 2019 zameldowałem się. Chciałbym płacić podatek tylko że teraz jak wypełniamy papiery o Balasting jaką mam datę wpisać w okienku kiedy auto przyjechało do Ml ponieważ póżniej chęć datę ok kiedy chce opłacać. Jeżeli wpiszę datę przyjazdu auta do Ml październik 2017 A chciałbym płacić od stycznia 2019 czy nie cofną mi tego wszystkiego??

  • Witam !

    Jestem kierowcą ciężarówki , mam kontrakt stały w Holandii. Nie mam żadnego meldunku i nigdy nie miałem. Moja praca polega na jeżdżeniu ciężarówka firmową. Przyjeżdżam swoją osobówką na bazę , wsiadam w ciężarówkę i za 3 tygodnie wysiadam i jadę do domu na 10 dni. Po Holandii robię te kilka kilometrów kiedy jadę do i za 3 tygodnie z pracy do domu. Czy też muszę płacić jakiś drogowy podatek ? W sumie nie przekraczam nigdy pełnego roku w Holandii. Myślę że jestem max 9 miesięcy. Pozdrawiam

  • Witam ! Jestem kierowcą ciężarówki. Swoim prywatnym samochodem dojeżdżam z Polski do pracodawcy w Holandii a później samochód 3 tygodnie stoi na jego placu. Po 3 tygodniach wsiadam i wracam do Polski na 10 dni. Czyli po Holandii jeżdżę 2 razy, przyjazd i wyjazd. Mam umowę holenderska bezpośrednią ale nie mam meldunku i moja rodzina jak i ja mieszkamy w Polsce. Jeśli dobrze rozumiem to nie muszę płacić podatku ? Chcę się upewnić ponieważ słyszałem coś o zmianach od kwietnia 2019. Może bzdura ale warto zapytać. Z góry dzięki za odpowiedz. Pozdrawiam Piotr

  • Witam ! pracuje przez agencje , mieszkanie agencjne , brak meldunku. Jeżeli chcę zostać tutaj dłużej (planuje ok 2 lata). To jak długo mogę się poruszać samochodem na polskich blachach bez opłat , a także co należy zrobić dalej 😉

  • Grzegorz Hebda

    Teraz jest pytanie. Czy posiadajac samochód na holenderskich blachach i placac za niego regularnie podatek możemy rownoczesnie posiadac samochód na pobliskich blachach ktorym podróżujemy tylko do polski i nie płacić od niego podatku’?

  • Kamikadze hazee

    Co 3 miesiące zmieniać właściciela auta ,sprzedać babci potem dziadkowi a na współwłaściciela siebie wpisać.Co daje cyklicznie 4 wyjazdy do Pl , za każdym razem 180 zł za nowe tablice co daje 720 zł w roku. Za mojego Ml-a zapłacił bym kwartalnie 550 euro.sa oszczędności ? Jestem zameldowany 10 lat w Nl. W razie kontroli mówimy że auto nie przebywa mniej niż 3 miesiące na terenie Nl.Policja sprawdza takie rzeczy na monitoringu na granicy,w miastach, policja ewidencjonuje auta polskie nawet stojące pod domem (nawet jak zostawimy koło domu pod specjalnym pokrowcem to też mogą luknąć zknam takie przypadki.)wracając do kontroli psów podpisuje się z nimi oświadczenie w którym zapewnia się że auto wyjedzie do tego dnia i godziny i problem z głowy.Nie daj Bóg żeby was po tym czasie dygli bo słono zaplacicie od 3 tyś w górę.A tak szczerze nie znam się ,nie wiem ,zarobiony jestem pzdr

Comments are closed.

Mobile Sliding Menu