Opieka zdrowotna w Holandii

In Zdrowie, Życie w Holandii
Opieka zdrowotna w Holandii

Opieka zdrowotna w Holandii jest rozwinięta dość dobrze, jednak działa zupełnie inaczej niż w Polsce. Czy wiedziałeś że w Holandii nie możesz pójść do apteki i zrealizować recepty? Czy wiesz, że w momencie choroby nie możesz udać się do dowolnego lekarza? Czy wiesz o tym, że pomimo obowiązkowego ubezpieczenia i tak musisz płacić w Holandii za lekarza? Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak funkcjonuje służba zdrowia w Holandii zapraszamy do lektury!

Obowiązkowe ubezpieczenie

Zacznijmy od tego że w Holandii każdy kto jest zameldowany lub pracuje musi opłacać ubezpieczenie, którego podstawowy pakiet kosztuje około 100€ miesięcznie. Ubezpieczenie możemy zazwyczaj wykupić u naszej agencji pracy lub ubezpieczyć się samodzielnie w jeden z wielu ubezpieczalni. Więcej o ubezpieczeniu możecie przeczytać w artykule „Ubezpieczenie w Holandii„.

Lekarz domowy

Gdy masz już wykupione ubezpieczenie otrzymujesz specjalną kartę z numerem Twojej polisy. Z tą kartą lub samym numerem polisy (zdarza się że na kartę trzeba czekać np. dwa tygodnie, dlatego możemy poprosić agencję pracy o druk potwierdzający nasze ubezpieczenie) udajemy się do wybranej przez nas przychodzi. Dobrze jest, jeżeli w wybranej przez nas przechodni pracuje polski, jednak z doświadczenia wiemy że zazwyczaj mają oni już komplet pacjentów. Jeżeli nie uda nam się zapisać do polskiego lekarza, to też nie szkodzi bowiem bez problemu powinniśmy porozumieć się po angielsku. W wyszukiwaniu polskiego lekarza może pomóc ta strona, jednak w jej bazie danych nie ma wszystkich lekarzy.

Gdy już wybraliśmy naszą placówkę, udajemy się do niej razem z numerem polisy oraz dokumentem tożsamości (podobnie jak przy wyrabianiu numeru sofi możemy wziąć paszport lub dowód osobisty). Na miejscu otrzymujemy formularz, który możemy wypełnić w domu przy pomocy Google Tłumacz. Po wypełnieniu i oddaniu wniosku jesteśmy już zarejestrowani u lekarza.

Apteka

W przeciwieństwie do Polski, w holenderskich aptekach również musimy się zarejestrować. Apteki mieszczą się zazwyczaj w tych samych budynkach co przychodnie i do rejestracji potrzebujemy numeru polisy oraz dowodu tożsamości. Bardzo dużą nowością dla Polaków jest fakt że leki w Holandii są bezpłatne.

Koszty leczenia i ryzyko własne

Opłacane przez nas ubezpieczenie pozwala nam na darmowe wizyty u lekarza domowego oraz na darmowe otrzymanie przepisanych przez niego leków. Jednak w przypadku poważniejszych chorób wymagających interwencji specjalisty (wszelkiego typu zabiegi i operację) obowiązuje coś takiego jak ryzyko własne.

Na chwilę obecną ryzyko własne wynosi 350 euro, które będziemy musieli zapłacić za wizytę u specjalisty.

Dla przykładu i lepszego zrozumienia jeżeli złamiesz rękę, udasz się do szpitala gdzie zrobią Ci prześwietlenie, nastawią i włożą w gips. Za te wszystkie czynności otrzymasz rachunek na załóżmy 500 euro. Wtedy 350 euro płacisz Ty z własnej kieszeni jako ryzyko własne, a resztę kwoty pokrywa Twoja ubezpieczalnia.

Jak w opieka zdrowotna wygląda w praktyce

W praktyce opieka zdrowotna w Holandii prezentuje się naprawdę nieźle. Do lekarza zazwyczaj możemy przyjść prosto z ulicy bez poprzedniej rejestracji. Placówki lekarza rodzinnego, to zazwyczaj dość duże placówki, urządzone w nowoczesnym stylu, w którym oprócz lekarzy domowych znajdziemy też gabinety specjalistów jak np. okulisty czy dermatologa.

Mobile Sliding Menu