czas po holendersku

Lekcja 2 Określenia czasu

Witaj na drugiej naszego kursu języka holenderskiego! Na poprzedniej lekcji nauczyłeś się dni tygodnia po holendersku, dzisiaj z kolei nauczymy się słówek określających czas. Przedstawionie niżej słówka są podstawowe i pojawią się bardzo często, zarówno w telewizji jak i w mowie potocznej.

No to do dzieła!


W tej lekcji przygotowaliśmy dla Ciebie 13 wyrazów określających czas. Na początku, tak jak w lekcji pierwszej zapoznasz się z poprawną wymową wyrazów, a każdy z nich zostanie powtórzony dwa razy podczas jednego nagrania. Podejrzewam że najwięcej trudności sprawi Ci dzisiaj wyraz gisteren (wczoraj) oraz eergisteren (przedwczoraj) dlatego proszę Cię poświęć tym dwóm wyrazom nieco więcej czasu.

dzien

dzisiaj

jutro

miesiac

pojutrze

populudnie

przedwczoraj

rano

rok

tydzien

wczoraj

weekend

wieczor


 

Powyżej przedstawiliśmy poprawną wymowę dzisiejszego słownictwa. Teraz pora na poprawną pisownie. Proszę Cię przepisz do zeszytu poniższe wyrazy i naucz się ich na pamięć!

dzisiaj - vandaag

jutro - morgen

pojutrze - overmorgen

wczoraj - gisteren

przedwczoraj - eergisteren

rano - de ochtend

popołudnie - de middag

wieczór - de avond

weekend - het weekend

dzień - de dag

tydzień - de week

miesiąc - de maand

rok - het jaar

 

Na dzisiaj to tyle! Do tej pory poznałeś 20 nowych słówek. Zrób sobie teraz dzień lub dwa dni przerwy i na spokojnie utrwal dotychczas zdobytą wiedzę!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zobacz inne artykuły