konto bankowe w holandii

Holenderskie konto bankowe

Jeżeli zamierzamy przyjechać do Holandii w celach zarobkowych, powinniśmy zastanowić się nad założeniem konta w jednym z holenderskich banków. Oczywiście, pracując poprzez "polską agencję pracy" możemy korzystać z naszego polskiego konta walutowego, ale warto się zastanowić nad opłacalnością takiej decyzji.

Polskie konto walutowe

Decydując się na korzystanie z polskiego konta walutowego, musisz mieć świadomość że nie wszystkie agencje pracy zgodzą się na wypłatę wynagrodzenia do polskiego banku. Dodatkowo musisz pamiętać że przelew do Polski trwa znacznie dłużej. W Holandii wypłaty są zazwyczaj realizowane w każdy czwartek (lub wtorek), więc jeżeli masz konto w Holenderskim banku pieniędzmi możesz cieszyć się już w piątek. W przypadku polskiego konta walutowego, pieniądze otrzymasz dopiero we wtorek lub środę. Oczywiście czas otrzymania zależy od danego banku, więc nie można generalizować.

Należy także pamiętać, że polskie banki często naliczają dodatkowe opłaty do najpopularniejszych z nich należą:

  • Opłata za wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu (zazwyczaj od 2% do 5% wypłacanej kwoty)
  • Opłata za wypłatę euro w polskim oddziale banku (zazwyczaj od 2 do 5 euro)
  • Niekorzystny kurs euro wykorzystywany przy przewalutowaniu (dla przykładu bank oferuje odkupienie euro za 4,03 podczas gdy w kantorze możemy uzyskać 4,13). Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z internetowych kantorów które dają nam świetne kursy i możliwość wymiany waluty bez wychodzenia z domu. Jeżeli o mnie chodzi to znajomy namówił mnie do korzystania z walutomatu (strona kantoru) i jakoś tak mi zostało.

Warto także przypomnieć, że w Holandii bardzo ciężko jest zapłacić popularnym u nas rodzajem karty -  Visa, co prowadzi do tego że polskie karty płatnicze stają się w Holandii mocno bezużyteczne. Ograniczenie to obowiązuje głównie w sklepach i punktach usługowych. Na stacji paliw nie będzie żadnego problemu.

Z własnego doświadczenia dodam że godnym polecenia jest konto walutowe prowadzone przez Bank Zachodni WBK (szczegóły na stronie banku), którego sam używam bez żadnych problemów. Plusem tego konta jest fakt że możemy je bez problemowo założyć bez wychodzenia z domu, a także fakt że prowadzenie konta jest zupełnie darmowe.

Holenderskie konto bankowe

Jeżeli jednak nie chcesz posiadać w Polsce konta walutowego, warto zastanowić się nad założeniem holenderskiego konta bankowego. Zakładając konto w Holandii możemy liczyć na:

  • szybsze pojawienie się środków na koncie,
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Holandii bez prowizji,
  • możliwość płacenia kartą w każdym punkcie, nawet za naprawdę niskie kwoty (rzędu kilkunastu centów).

Jaki holenderski bank wybrać

Z mojego doświadczenia, dla osób nowo przybyłych do Holandii najlepszy okazuje się ING BANK. Do plusów tego banku zaliczyć można:

  • założenie konta bez holenderskiego meldunku (jednak potrzebujesz potwierdzenie adresu zamieszkania),
  • otrzymanie od ręki karty płatniczej,
  • umową na jedną stronę,
  • dostępna w pełni funkcjonalna i prosta aplikacja na telefon komórkowy.

Warto zaznaczyć że ING BANK bez problemu zakłada konta osobom nowo przybyłym do Holandii, a także nie korzysta (jak inne banki) z zewnętrznych urządzeń umożliwiających dostęp do konta bankowego - mowa tu o specjalnych "kalkulatorach" generujących hasła dostępu do konta.

Komentarze  

0 #27 Jarek 2017-06-18 18:12
Witam mam pytanie jestem w nl juz od miesiaca I mam konto w ing tu w nl I otrxymalem karte tymczasowa a zmienilem miejsce zamieszkania I katta imienna pewnie poszla na adres poprzedniego miejsca zamieszkamia I nie move wyplacic pieniedzy czy jak pojde do banku to czy jest mozliwosc przedluzenia karty tymczasowej poki nie oyrzymam karty imiennej prosze mi pomoc dzieluje
Cytować
0 #26 Marek 2017-05-21 07:18
Cytuję Marta:
witam, mam pytanie, mieszkam w Massdijk, chciałabym założyć konto w ING, jednak mój angielski jest kiepski. Czy jest może tutaj jakaś dobra dusza, która poszłaby ze mną założyć takie konto?


W Massluis babka w banku mówi trochę po polsku ;)
Cytować
-1 #25 Marta 2017-05-13 14:46
witam, mam pytanie, mieszkam w Massdijk, chciałabym założyć konto w ING, jednak mój angielski jest kiepski. Czy jest może tutaj jakaś dobra dusza, która poszłaby ze mną założyć takie konto?
Cytować
+1 #24 Adi 2017-05-06 13:14
Cytuję dynia:
hej, chciałem zapytać po jakim czasie blokuje się karta tymczasowa (ING NL) skoro dostałem juz kartę ''oryginalną" z imieniem i nazwiskiem..
proszę o odpowiedz :)


Albo od razu jak użyjesz nowej albo jeszcze przez jakis czas ale nie pamiętam. Trzeba było zapytać w banku. Jak masz nową to po prostu przetnij nozyczkami pasek magnetyczny po calosci jak biegnie i chip potnij i wywal do kosza i po kłopocie.
Cytować
0 #23 dynia 2017-05-04 13:05
hej, chciałem zapytać po jakim czasie blokuje się karta tymczasowa (ING NL) skoro dostałem juz kartę ''oryginalną" z imieniem i nazwiskiem..
proszę o odpowiedz :)
Cytować
0 #22 Paulina 2017-04-19 18:32
Witam.
Mam konto w sns bank. Chcialam sie dowiedziec czy gdzies w Polsce wyplace srodki z tego konta? Prosze o szybka odpowiedz.
Cytować
0 #21 maciej 2017-03-30 11:01
witam mam konto w ING NL i czy mogę wypłacić pieniądze w jakimś Polskim banku a karta do bankomatu jest zablokowana?
Cytować
0 #20 Adi 2017-01-22 21:42
Cytuję sylwia:
nie umiem sobie poradzić ze zrobieniem przelewu do ING w Polsce. myślałam, że zrobiłam przelew, ale pieniądze z konta nie poszły, więc go nie zrobiłam. Proszę o napisanie mi tego krok po kroku co kliknąć i co wpisać, jeśli ktoś wie i korzysta.


Ja też mam konto w ING w Holandii z czym masz problem ? Może pomogę :)
Na poprzednie pytanie odpowiem - tu nie chodzi o Bano w Polsce tylko chodzi o rodzaj karty VISA i MASTERCARD przeważnie nie są akceptowane w NL. Najlepiej mieć kartę MAESTRO - jeżeli Twój bank wydaje do jakiegoś rachunku Maestro to nie będzie problemu, a jeżeli nie to musisz otworzyć konto walutowe w takim Banku który MASTRO wydaje. Z tego co widzę to ING BANK ŚLĄSKI w Polsce daje Maestro do konta walutowego. Ja mam też w Millenium Banku Maestro ale do konta złotówkowego - płacąc karta z konta PLN mogą Ci pobrać prowizje za przewalutowanie. Najlepiej mieć konto walutowe albo obojętnie jakie w NL. Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam
Cytować
0 #19 sylwia 2016-12-29 20:00
mam problem i potrzebuję pomocy. wpisy w internecie są sprzed lat a teraz logowanie do ING holenderskiego wygląda inaczej i nie umiem sobie poradzić ze zrobieniem przelewu do ING w Polsce. myślałam, że zrobiłam przelew, ale pieniądze z konta nie poszły, więc go nie zrobiłam. Proszę o napisanie mi tego krok po kroku co kliknąć i co wpisać, jeśli ktoś wie i korzysta.
Cytować
-2 #18 Filip 2016-09-17 16:34
Cytuję Karolina:
Cytuję Anna:
Mam konto walutowe w ING tym polskim, czy mogę płacić kartą wszędzie czy będą jakieś ograniczenia?

Ponawiam pytanie Anna :)


Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej Twojego banku, prawdopodobnie w zakładce 'pomoc'.
Cytować