Coffee shop Amsterdam

Holandia słynie z wiatraków, tulipanów i Coffee shopów chociaż nie jestem do końca pewny tej kolejności. Wiele osób które wybierają Holandię jako kraj swojej emigracji nie kierują się tylko zarobkami w Holandii, ale głównie możliwością legalnego zakupu zioła.

W Holandii palenie marihuany jest w pełni legalne więc nie powinno nas dziwić że idąc ulicą co jakiś czas czujemy w powietrzu jej charakterystyczną woń. To właśnie w związku z marihuaną działają w Holandii dwie bardzo specyficzne branże, są to Coffee shopy i Smart shopy.

Czym jest Coffee shop?

Coffee shop wygląda tak samo jako nasz polski bar. Są tak kanapy, stoły, telewizory, bar z barmanką z tą tylko różnicą że zamiast alkoholu kupuje się tutaj zioło w różnych formach. W „kofiku” zazwyczaj jest „menu” (takie samo jak w restauracji) w którym są wypisane wszystkie rodzaje dostępnego towaru, razem z jego właściwościami oraz metodą hodowli. Najtańsze zioło kupimy za około 8 euro, jednak będzie to towar który rośnie pod lampami i jest nawożony specjalnymi środkami które mają przyśpieszyć jego wzrost. Bardziej naturalne zioła o mocniejszej sile działania są odpowiednio droższe i ich cena rośnie aż do 15 euro za gram – ceny zależą oczywiście od regionu oraz danego sklepu. Oprócz samej czystej trawy możemy kupić już gotowe skręcone jointy (cena około 8 euro za 3 sztuki) czy ciasteczka z ziołem. Jednak Coffee shopy nie są dla wszystkich.

Kliknij tutaj i zobacz naszą galerię zdjęć z Amsterdamu!

Jeżeli szukasz taniego i dobrego hotelu, znajdź go w poniższej przeglądarce
Tripadvisor PL 300x100

Czy mogę legalnie kupić zioło w Holandii?

gotowy jointI tak i nie. Przebywając w Amsterdamie bez problemu kupimy zioło w każdym „kofiku”. Jedynie przy wejściu będziemy musieli pokazać dokument potwierdzający naszą pełnoletniość. Zakupiony towar (nie więcej niż 5 gram) możemy wypalić w lokalu (do czego obsługa mocno nas namawia) lub wziąć ze sobą i spalić gdzie tylko będziemy chcieli. Tak kolorowo jest jednak jedynie w Amsterdamie. Od niedawna obowiązuje w Holandii nowe prawo które nie pozwala na tak swobodne kupowanie marihuany, jednak i tutaj są wyjątki. W północnej części Holandii pomimo zakazu dalej bez większych problemów kupisz zioło w kofiku, jednak bez karty z gminy potwierdzającej Twoje zameldowanie nie masz co liczyć na spokojnie wypalenie jointa na miejscu. Z kolei na południu kraju, ludzie podchodzą do tego zakazu bardziej poważnie i jeżeli nie posiadasz meldunku naprawdę bardzo ciężko jest kupić zioło w Coffee shopie. Jeśli już się uda to najczęściej jest to jakiś towar spod lady i właściwie nie mamy wpływu na to co kupujemy. Wprowadzenie tego zakazu w moim odczuciu jest błędem bo zamiast dalej legalnie sprzedawać zioło w sklepie, większość interesu przeniosła się na ulicę przez co Holandia traci wpływy z podatków, a ludzie kupują towar niewiadomego pochodzenia i Państwo nie ma nad tym żadnej kontroli.

Smart shop sklep dla każdego palacza

Oprócz kofików które prężnie działają w Holandii, dość dobrze funkcjonują tam też smart shopy. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma sklepami polega na tym że w kofiku kupujemy tylko zioło, za to w smart shopie mamy szeroki wybór akcesoriów do palenia, szeroki wybór nasion, sprzętu do uprawy, a także dopalaczy czy różnego rodzaju grzybków. Sklepy te zazwyczaj są bardzo efektownie zaprojektowane (szczególnie w Amsterdamie) i są warte obejrzenia choćby dla samego wystroju. Zresztą co tam słowa, niech zdjęcia tych sklepów mówią same za siebie!

Amsterdam smoke mask

 

Amsterdam weed

 

Amsterdam drugs

 

Artykuły które mogą Cię zainteresować:

Komentarze  

0 #20 Mateusz 2017-07-12 17:21
Siemka jakiś sklepik najbliżej roostern? Pomoże ktoś :)
Cytować
-3 #19 ka 2017-04-03 18:56
ja bylam rok temu w amsterdamie i nikt o dowod nie pytal w coffeshopie ;) (2rozne) ,pewnie dlatego ze bylo duzo ludzi.
Cytować
+28 #18 Rob 2017-02-26 15:54
czy w Velno znajde coffe shopa i w jakim dzieki za info
Cytować
-10 #17 Łukasz 2016-07-03 18:43
W niedzielę będę w Tilburg (10.07.2016) ktoś pomoże z zakupami w kofiku?
Cytować
+1 #16 Kacper 2016-05-02 13:09
Orientuje się ktoś czy w De Lier są coffe shopy? ;)
Cytować
+7 #15 szaman 2016-03-31 19:31
Siemanko ! Poleci ktoś jakiś smartshopik w Eindhoven ? z góry dzięki za odpowiedz ; )
Cytować
-10 #14 Magiczny 2016-02-29 19:06
Miasteczko Maarssen poszukuje kofika jakieś wskazówki?
Cytować
-92 #13 Tomek 2016-02-29 17:53
Hejka

Czy można kupić towar w coffee shopie wraz z wysyłką za granicę (tj. do PL)?
Cytować
-6 #12 Arkadiusz 2015-11-17 23:27
Witam. Znajduje się w miasteczku Gemert. Wie ktoś może gdzie kupie jakieś palenie? Jest jakiś koffika?
Cytować
+4 #11 Marysia 2015-11-14 14:37
Witam gdzie w hadze kupie babeczki drożdżowez mmarihuaną proszę o odp
Cytować

Zobacz inne artykuły