Prawo w Holandii

Dokumenty potrzebne do przejazdu zakupionym samochodem do innego kraju Unii Europejskiej.

autosrodJeżeli kupujesz samochód na tzw. wywóz i chcesz żeby samochód opuścił pojazd na własnych kołach musisz i został bez problemowo zarejestrowany w kraju musisz zadbać o to by sprzedawca przekazał Ci odpowiednie dokumenty takie jak:

Dowód rejestracyjny:

  • Czesc IA

  • Czesc IB

  • Czesc II

Jeśli pojazd posiada dowód rejestracyjny starego typu, to dowód ten wygląda trochę inaczej, mianowicie składa się z części I, II (1B) oraz kopi części III lub ewentualnie kopi zaświadczenia o przerejestrowaniu pojazdu.

Tablice rejestracyjne

W Holandii obowiązują żółte tablice z czarnymi znakami. Będą nam one potrzebne do wyrobienia tymczasowych tablic zjazdowych.

Ważne świadectwo okresowego badania technicznego (APK)

Bez APK nie uda nam się wyjechać samochodem z

Przewóz zakupionego samochodu na naczepie, przyczepie lub lawecie do innego kraju UE.

lawetaJeżeli chcesz wywieźć zakupione w Holandii auto na przyczepie musisz dopełnić kilku formalności ale jest ich o wiele mniej niż gdybyś chciał wyjechać samochodem na własnych kołach. Dokumenty które powinieneś otrzymać od sprzedawcy to:

Dowód rejestracyjny, który składa się z trzech części:

  • Cześć IA

  • Cześć IB

  • Cześć II

Jeżeli samochód posiada dowód starego typu to musisz otrzymać następujące części I, II (1B) i kopię części III lub kopii zaświadczenia o przerejestrowaniu pojazdu.

Tablice rejestracyjne, które muszą być żółte z czarnymi znakami. Tablice są nam potrzebne jedynie do tego żeby oddać je do VWE. Jest to czynność obowiązkowa.

Fakturę lub umowę kupna która potwierdzi że jesteśmy właścicielem samochodu.

Gdy posiadamy już wszystkie wymienione wyżej dokumenty musimy postarać się o deklarację wywozową. Załatwia się to w VWE, a deklaracja staje się ważna dopiero wtedy gdy urzędnik ją opieczętuje oraz dokona wpisu kodu transakcji. Jeżeli nie chcemy mieć żadnych ewentualnych problemów z zarejestrowaniem samochodu w Polsce powinniśmy postarać się o świadectwo homologacji (CVO), które wyrobimy w oddziale VWE.

Zobacz inne artykuły