Praca w Holandii

 

W dzisiejszych czasach poruszanie się po Europie jest proste. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków, zwłaszcza młodych ludzi, myśli o wyjazdach zagranicznych w celach zarobkowych. To maturzyści, studenci w przerwie letniej, ale też i dorośli ludzie, którzy podjęli decyzję o zmianie swojego życia. Niektórzy wrócą do Polski, niektórzy zaś zdecydują się zostać za granicą na stałe. Jednym z popularniejszych krajów, do których przybywają Polacy, jest Holandia. Oferty pracy tutaj czekają na każdego chętnego. Trzeba tylko wiedzieć, jak ugryźć temat, żeby nie wrócić do kraju z bagażem rozczarowań i pretensji.

praca w Holandii

Holandia mimo swoich niewielkich rozmiarów jest państwem w którym bez większych problemów powinniśmy znaleźć pracę. Oczywiście znajomość języka angielskiego oraz posiadanie dodatkowych uprawnień i doświadczenia (np. operator wózka widłowego, spawacz, ślusarz, pracownik budowy) znacznie pomogą nam w znalezieniu pracy, to jednak nawet bez znajomości języka obcego, bez uprawnień i bez doświadczenia damy radę. Szukasz pracy w Holandii? Zobacz nasze ogłoszenia o pracę Holandia.

Nie znam języka, mam uprawnień i doświadczenia, gdzie szukać pracy?

Jeżeli jesteś w Holandii, jednak nie posiadasz jeszcze zbyt wielkiego doświadczenia w pracy i nie masz żadnych kwalifikacji będziesz wstanie podjąć jedynie proste prace, takie jak:

- Pracownik produkcji

Pracownicy produkcji w Holandii są potrzebni właściwie cały czas, w każdym jej rejonie. Praca na produkcji zazwyczaj polega na staniu przy taśmie i wykonywaniu jednej i tej samej (zazwyczaj mało skomplikowanej) czynności przez cały czas. W przypadku pracy z żywnością możesz wkładać produkt do pojemnika, pakować gotowe opakowania do kartonu, naklejać naklejki lub wykonywać inne nieskomplikowane pracę. Praca na taśmie jest dość łatwa, zazwyczaj można porozmawiać z osobami stojącymi obok, a taśma nie leci zbyt szybko.

- Pracownik magazynu

Jeżeli będziesz szukał pracy jako pracownik magazynu, na początku będziesz rozładowywał towar, jeździł zwykłymi wózkami (tzw. paleciakami) lub wykonywał inne proste, choć wymagające sprawności fizycznej prace. Warto zauważyć, że z uwagi na dużą rotację pracowników, pracodawca stara się mieć na magazynie jak najbardziej wszechstronnych pracowników, dlatego możesz liczyć tutaj na dodatkowe kursy poszerzające Twoje kwalifikacje.

- Pracownik sprzątający

Sprzątać trzeba wszystko, od lotniska, przez biura na fabrykach kończąc. Ciężko tutaj prosto opisać wykonywane prace, bo zupełnie inaczej wygląda sprzątanie szkoły, pokoju hotelowego i fabryki mięsa. Warto dodać że często sprzątanie odbywa się w godzinach nocnych, dzięki czemu możemy liczyć na lepsze zarobki.

- Praca na szklarniach

Jest to nietypowa praca, w ciężkich warunkach pozwalająca na wysokie zarobki dzięki dużej liczbie nadgodzin. Praca polega zazwyczaj na wykonywaniu jednej niezbyt skomplikowanej czynności, jednak z uwagi na wysoką temperaturę praca ta jest bardzo ciężka.

Jakie uprawnienia pomogą znaleźć pracę w Holandii?

W Holandii cały czas potrzeba wszelkich fachowców. Najbardziej pożądani pracownicy to:

- spawacze,

- operatorzy wózków widłowych,

- elektrycy,

- rzeźnicy,

- pracownicy budowlani,

- fryzjerzy/fryzjerki,

- mechanicy samochodowi.

Jeżeli jesteś fachowcem w którejś z powyższych dyscyplin i dysponujesz chociaż podstawową znajomością języka angielskiego, bez problemu powinieneś znaleźć pracę na dłuższy okres czasu.

Praca przez agencję pracy?

Takie pytanie zadaje sobie niemal każda osoba wyjeżdżająca do Holandii. Wybierając agencję pracy nie musisz martwić się o to czy znajdziesz pracę, czy będzie Cię stać na mieszkanie, ani obawiać się tego czy dojedziesz do pracy. Jeżeli wybierzesz sprawdzoną agencję pracy, to możesz mieć pewność że jest ona nadzorowana przez specjalne instytucje które czuwają nad tym by wynagrodzenie wypłacane pracownikom było odpowiednie, a warunki mieszkaniowe spełniały wysokie standardy. Holandia jest bardzo opiekuńczym krajem, który nie pozwoli Cię skrzywdzić. Polakom agencje pracy często kojarzą się z słabymi pracami i trudnymi warunkami pracy, jednak w przypadku Holandii jest zupełnie inaczej. Gdy mówimy znajomym że agencja dała nam służbowy samochód z paliwem, mieszkamy w domku nad jeziorem, a cotygodniowa wypłata po odjęciu podatku, ubezpieczenia i opłaty za mieszkanie wynosi od 200 do 300 euro (czasem i 400 euro), to ludzie chwytają się za głowę i nie wierzą, że zwykły pracownik produkcji czy magazynu może żyć na takim poziomie. Więc niezależenie od tego czy planujesz wyjechać do Holandii na chwilę, czy na stałe, agencja pracy będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ pomoże Ci wyrobić potrzebne dokumenty, zapewni dach nad głową i pracę, a Ty lepiej zrozumiesz nowy kraj. Jeszcze jednym dużym plusem związanym z agencją pracy, jest fakt że pracujesz i mieszkasz z Polakami. Jeżeli czegoś nie wiesz zawsze możesz się ich zapytać lub mogą Ci pomóc w różnych losowych sytuacjach.

 

cao holandia

Na terenie Holandii obowiązuje CAO, jest to specjalny dokument dotyczący agencji pracy oraz pracowników tymczasowych. Układ CAO obowiązuje WSZYSTKICH pracowników którzy pracują przez agencję pracy. W układzie tym znajdziemy wszystkie obowiązki pracownika ale także - co bardzo istotne - nasze prawa. Układ CAO nie dotyczy każdej agencji pracy. W Holandii możemy spotkać renomowane agencje pracy które przynależą zarówno do holenderskiego NBBU jak i polskiego OKAP-u. Pracując przez taką agencję istnieje praktycznie zerowa szansa na to że zostaniemy oszukani. Jednak w Holandii jest także pełno agencji tzw. "krzaków", które nie są nigdzie zrzeszone i nikt ich nie kontroluje. Stanowczo odradzamy pracę za ich pośrednictwem i nalegalmy żeby zawsze upewnić się że agencja przez którą chcemy pracować jest zrzeszona w NBBU lub ABBU - na tę chwilę jest to jedyna gwarancja bezpieczeństwa i rzetelności danej agencji pracy.

CAO jest podstawowym i najważniejszym zbiorem praw i obowiązków dotyczących pracowników tymczasowych w Holandii. Reguluje takie rzeczy jak:

minimalny metraż który ma przypadać na jednego pracownika (jeżeli ten mieszka przez agencję pracy);

warunki przyjęcia i zwolnienia,

rodzaje umowy o pracę,

maksymalnego czasu pracy,

fundusz emerytalny ,

pieniądze wakacyjne i wiele innych.

W przypadku gdy pracujesz w Holandii przez polską firmę, Twoja umowa będzie musiała być zgodna z prawem polskim oczywiście z pewnymi wyjątkami - jednym z nich jest wynagrodzenie, które nie może być niższe niż holenderskie minimum.

Z uwagi na to że układ zbiorowy CAO, jest dokumentem składającym się aż z 99 stron, w poniższym wykazie umieszczę jedynie linki do najbardziej interesujących nas kwestii. Cały dokument w języku polskim jest dostępny tutaj, a poniżej znajdziesz linki do artykułów w których poruszamy najważnieje kwestie związane z CAO i pracą w Holandii.

 

Jeśli widzisz tę stronę należysz do grona nielicznych szcześliwców, którym udaje się tu trafić. Artykuł o realiach pracy w Holandii kiedyś tu był, ale został zaktualizowany i przeniesiony w to miejsce. Przepraszamy za wszelkie trudności.

zarobki w holandii

Do Holandii emigruje coraz więcej Polaków, dzieję się tak za sprawą kilku czynników do których należy:

  • legalna, łatwo dostępna marihuana,
  • sprzyjające pracownikom prawo,
  • bliska odległość od Polski,
  • pozytywne nastawienie do życia Holendrów,
  • jedne z wyższych zarobków w Europie i to właśnie o zarobkach w Holandii dziś porozmawiamy.

 

Jednak na początku zanim przejdziemy dalej musimy zapoznać się z nienawidzonym w Holandii słowem wiekówka. Według obowiązującego w Holandii prawa pracodawca może (czytaj: na pewno z tego skorzysta) wypłacać pracownikowi poniżej 23 roku życia niższą pensje. Co jeszcze ciekawsze, niektóre agencje pracy biorą pod uwagę Twój wiek rocznikowy, a inne kierują się dokładną datą urodzin - warto o tym pamiętać przy wyborze agencji pracy. W praktyce wiekówka wygląda następująco:

Minimalna pensja brutto na rok 2014
 zarobki nazarobki nazarobki na
Wiekmiesiąctydzieńdzień
23 lata i więcej € 1.495,20 € 345,05 € 69,01
22 lata € 1.270,90 € 293,30 € 58,66
21 lat € 1.084,00 € 250,15 € 50,03
20 lat €    919,55 € 212,20 € 42,44
19 lat €    785,00 € 181,15 € 36,23
18 lat €    680,30 € 157,00 € 31,40
17 lat €    590,60 € 136,30 € 27,26
16 lat €    515,85 € 119,05 € 23,81
15 lat €    448,55 € 103,50 € 20,70

 

Poznaliśmy już teorię, a teraz czas na praktykę! Aktualnie za godzinę pracy w Holandii możemy dostać od 8,77 do 9,55 za godzinę brutto. Rozbieżność ta wynika z różnych rodzajów pracy. Jeżeli praca jest prosta i nie wymaga od pracownika nawet zbytniego zaangażowania to na pewno nie będzie lepiej płatna. Jeżeli praca będzie wymagała od pracownika zaangażowania, wyższej sprawności fizycznej lub będzie odbywać się w trudniejszych warunkach stawka godzinowa powinna być wyższa. Szukasz pracy w Holandii? Zobacz nasze ogłoszenia o pracę Holandia.

Jednak sama stawka godzinowa to za mało by wyliczyć nasze przybliżone zarobki. Pracując w Holandii przez agencję pracy należy pamiętać że są miesiące w których przepracujesz niecałe 30 godzin tygodniowo, a są też takie w których musisz pracować po 50 i więcej godzin. Jakby tego było mało to dzięki CAO pracując o odpowiednich godzinach przysługują Ci odpowiednie dodatki.

Ile można zarobić w Holandii

Biorąc pod uwagę powyższe dane, moje doświadczenie oraz doświadczenia moich znajomych muszę stwierdzić że w skali całego roku zarobki są bardzo rozbieżne. W odpowiednich okresach, kiedy firma ma bardzo dużo pracy możesz zarobić od 350€ do nawet 500€ na rękę tygodniowo - takie okresy to lipiec i sierpień oraz końcówka października, listopad i grudzień. Jednak po aktywnych okresach przychodzą słabsze miesiące w których albo tracisz pracę bo firma nie potrzebuje już dodatkowych pracowników albo pracujesz jedynie po kilkanaście godzin dziennie zarabiając 100€ - 150€ tygodniowo.

Jeżeli więc chcesz przyjechać do Holandii jedynie na kilka miesięcy to wybierz odpowiednio wcześnie których z "gorących" miesięcy. Jeżeli chcesz zostać w Holandii na dłużej to pamiętaj o gromadzeniu jak największej ilości oszczędności, które pomogą Ci przetrwać trudniejsze miesiące.

Warto jest także wybrać agenecję która docenia solidnych pracowników i daję im możliwość pracować przez dluższy okres czasu. Jednak nie jest to takie proste. Obecnie holenderski rynek jest przepełniony pracownikami i agencję mogą przebierać do woli w pracownikach.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o zarobkach (i wydatkach!) w Holandii polecamy poniższe artykuły:

 

Zobacz inne artykuły